پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار نگهداری از نسخه ۶۰۰ ساله منطق الطیر عطار در گنجینه کتابخانه مرکزی رضوی جمعه 24 فروردین 1403 ساعت 2:51
کارشناس ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: نسخه ۶۰۰ ساله منطق الطیر عطار نیشابوری یکی از ۱۴۲ نسخه خطی از آثار عطار این شاعر پرآوازه اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری، در مرکز نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، سید رضا صداقت حسینی امروز چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۳ با اعلام این خبر افزود: این نسخه را یکی از نفایس مجموعه آثار عطار موجود در مرکز نسخ خطی عنوان کرد که به خط نستعلیق ۱۵ سطری در ۱۵۴ برگ کتابت شده است.

کارشناس ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ادامه داد: این نسخه در سال ۸۴۱ هجری قمری توسط کاتبی به نام حافظ زنده دل در مصر کتابت شده و در سال ۱۳۹۳ خریداری و به این مجموعه افزوده شده است. 

او تصریح کرد: منطق الطیر یا مقامات طیور از برجسته‌ترین آثار عرفانی و مثنوی است که در بحر رمل مسدّس مقصور مشتمل بر  ۴۴۵۸ بیت بوده و با حمد خدا و نعت رسول (ص) شروع می‌شود و در آن از سلوک و سیر الی الله بحث می‌شود.

صداقت حسینی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس یادآور شد: نسخه‌های ارزشمندی از آثار این عارف و شعر بلندآوازه ایرانی به نظم و نثر، شامل دیوان اشعار، منطق‌الطیر، تذکره‌الاولیاء، الهی‌نامه، بلبل‌نامه، اسرارنامه، خسرونامه، مختارنامه، بی‌سرنامه، هیلاج‌نامه، جوهرالذات، مصیبت‌نامه، پندنامه، اشترنامه، فتوت‌نامه و ولدنامه یا پسرنامه، در کتابخانۀ آستان قدس موجود است.

انتهای پیام/

کد خبر 1403012202616
 
منبع:   تعداد بازدید : 194 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051