پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار روستای بسک روستای ملی ابریشم کشی ایران در راه ثبت جهانی جمعه 29 آذر 1398 ساعت 14:6
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: همت و عزم مدیران این اداره کل، تلاش برای انجام اقدامات لازم برای ثبت جهانی شهرملی بایگ و روستای ملی بسک بعنوان شهر و روستای ابریشم کشی در سال۹۹ است.
به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر، امروز 29 آذرماه 1398 در سفر به شهر بایگ شهرستان تربت حیدریه گفت: در یکسال اخیر با تلاشها و پیگیری های فراوان شهر بایگ به عنوان شهر ملی ابریشم کشی در کشور و روستای بسک از توابع بایگ به عنوان روستای ملی ابریشم کشی کشور ثبت ملی شد.
او ادامه داد: به منظور ثبت جهانی در تلاش هستیم آیتم هایی که به جهانی شدن این شهر و روستا منتهی می شود را در منطقه مهیا کنیم.
مکرمی فر تصریح کرد: در همین راستا فعالیت های خوبی برای تکمیل زنجیره ابریشم کشی انجام شده و تعدادی از اهالی منطقه با حضور در کلاسهای آموزشی کار رنگرزی، نوار بافی و زری بافی را فراگرفته اند تا ارزش افزوده کار ابریشم کشی نصیب خود مردم شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی اظهار کرد: باهمین هدف نخستین دستگاه زری بافی درشرق کشور در روستای بسک راه اندازی شد با این اقدام پارچه های بسیار گران قیمت که تلفیقی از گلابتون طلا و ابریشم است بافته و به بازار عرضه خواهد شد.
مکرمی فر افزود: آماده سازی موزه ابریشم کشی در بایگ و راه اندازی خانه ابریشم در بسک نیز از اقدامات قابل قبولی است که به جهانی شدن شهر بایگ و روستای بسک کمک موثری خواهد کرد و امیدواریم با تکمیل پرونده این دو منطقه در سال۹۹ شاهد ثبت جهانی شهر و روستای ملی ابریشمی کشی کشورمان باشیم.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی از ساختمان در حال ساخت موزه ابریشم کشی در بایگ و خانه ابریشم کشی در روستای بسک بازدید کرد.
 
منبع:   تعداد بازدید : 1392 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051