پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار ورود زائران نوروزی مشهد از ۱۱میلیون نفر گذشت جمعه 24 فروردین 1403 ساعت 2:38
جانشین رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: مجموع آمار ورودی زائران از ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ تا روز گذشته که ۳۳ روز خدمتگزاری را در بر می‌گیرد، ۱۱میلیون و ۱۲۷هزار و ۷۳۵ نفر بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد یکشنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۳ در سومین نشست خبری قرارگاه عملیاتی مرکزی خدمات سفر زائرین خراسان رضوی که در سالن جلسات اداره کل صمت خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: از مسئولان کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر، اعضای کمیته‌ها و  دبیرخانه ستاد و قرارگاه عملیاتی مرکزی و شهرستان‌ها به خصوص مشهد که طولانی ترین دوره خدمت‌گذاری را در این دوره ۴۰ روزه به خوبی همکاری و خدمت کردند.

جاذبه بی بدیل و دومین کنگره جهانی اسلام

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی با اشاره به نقش و جایگاه زیارت ادامه داد: زیارت گنج اصلی حوزه معرفتی، فرهنگی و اجتماعی نه تنها در میهن اسلامی بلکه مکتب اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.

او افزود: جاذبه‌ای بی‌بدیلی در مضجع شریف امام رضا(ع) وجود دارد که در همه ایام سال شاهد حضور باشکوه مردم در این آستان مقدس هستیم و در مناسبت‌ها گستردگی وسیع و آمار بالایی دارند، این بیانگر فرصت بی‌بدیلی است که ناشی از جاذبه مکتب اهل بیت(ع) و دلبستگی آحاد مردم به اهل بیت(ع) است و این مسئولیت ما را بیش از گذشته سنگین می‌کند.

گنابادی‌نژاد ادامه داد: ما در موضوع زائران شاهد گستردگی حضور هستیم که تنها در کمیت نیست و از همه سنین، اقشار، شهرها و روستاها، نخبگان، فقرا، مستمندان و نیازمندان حضور دارند. اگر امام(ره) و رهبر معظم انقلاب از حج به عنوان کنگره عظیم اسلامی یاد کردند، زیارت حضرت رضا(ع) کنگره دوم جهانی جهان اسلام است که همه حاضر می‌شوند و دو پیام اصلی دارد که اول دلبسته اهل بیت(ع) هستند و دوم همه خواسته‌ها و حوایج خود را از اهل بیت(ع) پیگیری می‌کنند، بنابراین همه ما باید افتخار کنیم که در این جریان خادم هستیم.

ورود زائران نوروزی مشهد از ۱۱میلیون نفر گذشت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ورود با وسایل حمل و نقل شخصی در صدر

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه روز گذشته ۱۷۲ هزار و ۹۹۲ نفر ورودی به مشهد داشتیم، تصری کرد: از این تعداد ۱۰ هزار و ۹۱۹ از طریق فرودگاه، ۱۸ هزار و ۴۲۱ نفر از طریق راه‌آهن، ۳۱ هزار و ۹۸۰ نفر از طریق حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای و ۱۱۱ هزار و ۶۷۲ نفر از طریق جاده‌ای با وسیله نقلیه شخصی وارد مشهد شدند.

او ادامه داد: مجموع آمار ورودی زائران از ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ تا روز گذشته که ۳۳ روز خدمتگزاری را در بر می‌گیرد، ۱۱ میلیون و ۱۲۷ هزار و ۷۳۵ نفر بوده که سهم فرودگاه ۳۵۱ هزار و ۶۸ نفر، راه‌آهن ۶۱۶ هزار و ۳۵۸ نفر، حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای ۸۸۰ هزار و ۱۳۸ نفر و حمل‌ونقل جاده‌ای شخصی ۹ میلیون و ۲۸۰ هزار و ۱۷۱ نفر است.

متوسط اقامت در مشهد سه روز است

گنابادی‌نژاد گفت: مجموع ظرفیت اقامتی بهره‌برداری شده استان اعم از رسمی، موقت و اضطراری ۳۸ درصد از کل ظرفیت اسکان بوده که رسمی ۵۳ درصد، موقت ۵۵ درصد و اضطراری ۲۱ درصد است، مدت متوسط اقامت در ایام نوروز نیز ۳ روز بوده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه از مجموع اولویت‌هایی که در شبکه مسائل خدمتگزاری به زائران داشتیم، تنظیم بازار و نظارت بر قیمت‌ها و کالاها بوده است، تصریح کرد: از مجموع تخلفات از ۱۵ اسفند تا ۱۸ فروردین ۳ تخلف عدم درج قیمت و نصب نرخ‌نامه ۳۸ درصد، گرانفروشی ۳۰ درصد و عدم صدور صورتحساب معتبر و فاکتور فروش ۱۳ درصد در صدر هستند.

گنابدی نژاد افزود: در حوزه گزارش‌های دریافتی و شکای‌تهای مردمی به سامانه تلفن ۱۲۴ از ۱۵ اسفند تا ۱۸ فروردین به ترتیب بیشترین شکایات مربوط به مواد خوراکی و غذایی ۲۰ درصد، مواد پروتئینی ۲۰ درصد، میوه‌جات، سبزیجات و نان ۱۰ درصد بوده است.

گنابادی‌نژاد با بیان این که ۵ دانشگاه علوم پزشکی استان در این مدت خدمت‌رسانی کردند ، اظهار کرد: کار گسترده‌ای انجام دادند و از ۱۵ اسفند تا روز گذشته ۹۰ هزار و ۵۶۶ بازدید، نظارت و کنترل انجام شده است، علاوه بر این ۲۰ هزار و ۹۸۴ مورد اعمال قانون بوده که شامل اخطار، معرفی به مراجع قضایی و پلمب بوده است.

افزایش ۹ درصدی مصرف سوخت از ۲۵ اسفند تاکنون

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تامین سوخت مصرفی خودروها در این مدت گفت: از ۲۵ اسفند تاکنون ۲۴۶ میلیون لیتر سوخت مصرف شده که متوسط مصرف روزانه ۷.۸ میلیون لیتر در روز بوده و ۹ درصد افزایش مصرف سوخت داشتیم.

او با اشاره به موج چهارم سفر به مشهد که مصادف با روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید سعید فطر است، اظهار کرد: مهمترین مسئله در روزهای پایانی ظرفیت اسکان است که در این زمینه آمادگی حداکثری داریم، در تامین کالا، ارزاق، تنظیم بازار و نظارت نیز آمادگی‌های حداکثری وجود خواهد داشت. برای بازگشت زائران نیز کمیته حمل‌ونقل در آمادگی قرار دارد.

بازدید ۲۵۰ هزار نفر از موزه‌های خراسان‌رضوی

در ادامه سید جواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تصریح کرد: ۲۵۰ هزار نفر از موزه‌ها بازدید داشتند. ما ۵۹ غرفه صنایع دستی نیز داشتیم که ۴۰۰ هزار نفر بازدید کردند.

ورود زائران نوروزی مشهد از ۱۱میلیون نفر گذشت

انتهای پیام/

کد خبر 1403012002463
 
منبع:   تعداد بازدید : 73 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051