پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار نماز عید فطر در مجموعه تاریخی شیخ احمد جام برگزار می‌شود جمعه 24 فروردین 1403 ساعت 2:44
مدیر پایگاه میراث ملی شیخ احمد جام گفت: مجموعه تاریخی شیخ احمد جام با وسعت بیش از ۷هکتار برای اقامه باشکوه‌ترین نماز عید سعید فطر شرق خراسان در حال آماده‌سازی بناها، اماکن روباز، گذرگاه اصلی و معابر پیرامونی است.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، فرامرز صابرمقدم امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۳ با اعلام این خبر افزود: با توجه به تعالیم شیخ جام در ارتباط با نماز که در تألیفات این عارف قرون پنجم و ششم هجری خراسان مشهود است، نماز از جایگاه خاصی برخوردار بوده است.

مدیر پایگاه میراث ملی شیخ احمد جام ادامه داد: یکی از دلایل اهمیت دادن به نماز در این مجموعه وجود دو مسجد جامع است که در برهه‌های زمانی دوره ایلخانی و به دلیل افزایش جمعیت نمازگزار در عصر تیموری بنیان گذاری شده است.

او تصریح کرد: با توجه به شواهد، نماز عید فطر در زمان فرزندان و نوادگان شیخ جام در همین مکان که طبق متون کهن موسوم به«معدآباد سفلی» بوده، اقامه می‌شد.

صابرمقدم گفت: براساس برآورد صورت گرفته بیش از ده هزار نفر از شهرها و مناطق روستایی در این مجموعه و فضاها و معابر پیرامونی نماز عید فطر را اقامه خواهند کرد.

مدیر پایگاه میراث ملی شیخ احمد جام گفت: این مجموعه با توجه به ارادت به شیخ احمد جام و بازماندگانش به تدریج و طی قرون متمادی ایجاد شده و پیشینه آن به برهه زمانی از سده هفتم هجری تا دوره قاجار را در بر می‌گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر 1403012102546
 
منبع:   تعداد بازدید : 97 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051