پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار مدیرکل میراث‌فرهنگی خراسان رضوی آیین حکاکی گروهی دعای شرف الشمس در مشهد برگزار شد جمعه 24 فروردین 1403 ساعت 2:41
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: با مشارکت هنرمندان مشهدی، آیین حکاکی گروهی دعای شرف الشمس در مجموعه تاریخی فرهنگی مصلی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، سیدجواد موسوی با اعلام این خبر اظهار کرد: مراسم حکاکی دعای شرف الشمس بر روی نگین انگشتر با حضور  بیش از ۱۵ هنرمند عصر امروز ۱۹ فروردین تا غروب آفتاب برگزار شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: این آیین اتفاقی نجومی است که دعایی را در روز ۱۹ فروردین و در ساعتی خاصی با آدابی ویژه پشت نگین انگشتر یا سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی تراشیده می‌شود.

موسوی تصریح کرد: در حوزه جواهرات و سنگ‌های قیمتی نگین عقیق زرد رنگ، روی آن حرز یا دعای شرف الشمس حکاکی می‌شود، البته حکاکی این دعا اصول و قواعد خاصی دارد که حتما باید رعایت شوند تا نتیجه مطلوب از همراه داشتن این سنگ حاصل شود و برای دارنده آن تاثیرگذار باشد.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی افزود: حکاکی شرف‌الشمس باید در ۱۹ حمل انجام شود که از سالیان دور تاکنون آن را در روز ۱۹ فروردین دانسته‌اند و در تمامی این سال‌ها، حکاکی آن در روز ۱۹ فروردین انجام می‌شود.

او اظهار کرد: عده‌ای از منجمان و صاحب‌نظران در علم نجوم اعلام کرده‌اند به دلیل حرکت تقدیمی زمین صورت فلکی حمل نسبت به نقطه اعتدال بهاری هر سال مقداری جابجا شده و این موضوع باعث تغییر زمان پدیده شرف الشمس شده است.

موسوی یاد آور شد: در عرف و میان بزرگان بازار جواهرات و اساتید حکاکی تاریخ شرف الشمس ۱۹ فروردین در نظر گرفته شده و تمامی نگین‌های شرف الشمس موجود در بازار در ۱۹ فروردین حکاکی می‌شود.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: مراسم حکاکی دعای شرف الشمس در مجموعه تاریخی فرهنگی مصلی مشهد از ساعت ۱۶ تا ۲۱ با حضور بیش از ۱۵ هنرمند صنایع‌دستی و تعدادی از شهروندان برگزار شد.

آیین حکاکی گروهی دعای شرف الشمس در مشهد برگزار شد

انتهای پیام/

کد خبر 1403012002490
 
منبع:   تعداد بازدید : 99 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051