پیمایش صفحه کلید
  مسدود کردن انیمیشن ها
کنتراست رنگ

بدون رنگ

روشن

معکوس
اندازه متن

افزایش سایز

کاهش سایز

متن قابل خواندن
برجسته کردن مطالب

عناوین

تصاویر
بزرگنمایی

مکان نمای سفید

مکان نمای مشکی

بزرگنمایی
Logo
اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار مجموعه فرهنگی‌تاریخی رباط جام جلوه‌گاه هنرهای سنتی و صنایع دستی تربت جام پنجشنبه 16 فروردین 1403 ساعت 11:11
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تربت‌جام گفت: مجموعه فرهنگی تاریخی رباط جام بسیاری از هنرهای سنتی و صنایع دستی مناطق شهری و روستایی شهرستان تربت جام را در خود جای داده است.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، فرامرز صابرمقدم امروز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ با اعلام این خبر افزود: این مکان یک کاروانسرای کوچک چهار ایوانی بازمانده از معماری دوران تیموری با وسعت تقریبی ۲۲۰۰ مترمربع است که در دهه ۷۰ مرمت و بازپیرایی آن توسط اداره کل میراث فرهنگی وقت خراسان انجام شده و در حال حاضر علاوه بر بخش اداری، دارای فضاهای فرهنگی از جمله موزه مردم‌شناسی، فروشگاه عرضه صنایع دستی و کارگاه هنرهای سنتی است. 

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تربت‌جام ادامه داد: در حال حاضر مجموعه فرهنگی تاریخی رباط جام یکی از مهم‌ترین اماکن فرهنگی داخل شهر برای خرید سوغات و تولیدات هنرهای سنتی تربت جام و آشنایی گردشگران با صنایع دستی منطقه است.

او اظهار کرد: در این مجموعه فرهنگی غرفه های دوتارسازی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، سراجی سنتی، جواهرسازی، سرمه‌دوزی، فرت‌بافی، بخارادوزی، گلیم و...فعال بوده و همه روزه گردشگران داخلی و خارجی از آنها بازدید می‌کنند.

صابرمقدم تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در حال برنامه‌ریزی آن هستیم احیای نوعی سفال لعابدار است که از قرون اولیه اسلامی در ولایت «زام» رواج داشته و منطقه تربت جام یکی از مراکز تولید آن در سطحی گسترده بوده است و طوری عمل خواهیم کرد تا این سفال لعابدار در سبد سوغات گردشگران قرار گیرد.

مجموعه رباط تاریخی جام همه روزه در ساعات اداری و از ساعت۱۷ تا۲۱ پذیرای بازدیدکنندگان و مسافران است.

انتهای پیام/

کد خبر 1403011402087
 
منبع:   تعداد بازدید : 158 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051