اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 20 شهریور 1398 ساعت 11:28

پاکسازی و نظافت بنای تاریخی میل اخنگان و محوطه های پیرامونی آن توسط اعضای فعال انجمن های میراث فرهنگی

مدیر انجمن های میراث فرهنگی استان از پاکسازی و نظافت بنای تاریخی میل اخنگان و محوطه های پیرامونی این اثر تاریخی توسط اعضای فعال انجمن های میراث فرهنگی استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، مهدی علی پور محمدیه با اعلام این خبر افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته این برنامه در طی سال به منظور جذب مشارکت های مردمی و فرهنگ سازی و ترغیب جامعه محلی در خصوص حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و میراث فرهنگی تداوم خواهد داشت .
وی درباره این برج تاریخی اظهار کرد: برج یا میل اخنگان بنایی آجری است که در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد مجاور روستایی به همین نام در کناره جاده توس به پاژ (زادگاه فردوسی) قرار دارد ، طرح معماری میل به دوره تیموری و قرن نهم هجری منتسب است.
علیپور تصریح کرد: این برج، مقبره‌ای به ارتفاع ۱۷ متر است که روی سکوی مدوری با هشت نیم ضلعی قرار گرفته‌است و نمای خارجی آن علاوه بر دارا بودن شکل مدور با 8 نیم ستون الحاقی تزئین شده‌است، بر راس بنا گنبدی از نوع مخروطی قرار گرفته که با کاشی‌های لاجوردی و فیروزه‌ای در نوارهای افقی تزئین شده‌است.
وی گفت: آجر اصلی ترین مصالحی است که برای ساخت این برج از آن استفاده شده و علاوه بر آجر، از کاشی های مستطیل شکل، چند ضعلی و ستاره ای که دارای نقوش قدیمی و زیبایی هستند، نیز برای تزیین کلاهک و ستون های برج استفاده شده است، رنگ فیروزه ای و لاجوری این کاشی ها نمای زیبایی به میل اخنگان داده است.
گفتنی است: این برج زیبا و تاریخی در تاریخ ۲۰ خرداد ماه سال ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۴۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


 

منبع:   تعداد بازدید : 159 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051