اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار دوشنبه 28 مرداد 1398 ساعت 11:30

رایزنی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برای جذب گردشگر از اندونزی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی رایزنی هایی را برای جذب گردشگربه خراسان رضوی از اندونزی آغاز کرد و در جلسه ای با حضور دستارمدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور راهکارهای جذب گردشگراز این کشور بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فربا بیان این مطلب افزود: خراسان رضوی بیش از 2200 تاسیسات گردشگری دارد که بیش از1500 مرکز اقامتی شامل هتل و هتل آپارتمان است و به طور متوسط حدود 30 درصد ظرفیت اقامت در استان در طول سال خالی است.
وی با بیان این که مشهد بیشترین ظرفیت جذب گردشگر را دارد، ادامه داد: ظرفیت مراکز اقامتی استان، با کمترین هزینه می تواند در اختیار زائران و گردشگران اندونزیایی قرار گیرد.
 
مکرمی فربه اقدامات استان در راستای توسعه گردشگری بوم گردی اشاره و تصریح کرد: در راستای سیاست توزیع سفر توزیع ثروت تعداد 59 اقامتگاه بوم گردی تاکنون در استان بهره برداری شده که مورد استقبال قرار گرفته است.
 
وی افزود: هم چنین در استان بیش از1560 اثر تاریخی در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است و بیش از 2 هزار اثر دیگر نیز شناسایی شده است که در دستور کار ثبت قرار دارد که این آثار تاریخی نیز می تواند مقصد گردشگران در شهرستان های خراسان رضوی باشد.
 
وی یادآور شد: قنات قصبه گناباد یکی ازآثار تاریخی جذاب برای گردشگران در خراسان رضوی در فهرست جهانی به ثبت رسیده و آسبادهای نشتیفان نیز در فهرست موقت جهانی به ثبت رسیده است.
 
مکرمی فر به جاذبه های خاص و ویژه ای استان از جمله گوهرسنگ هایی مانند فیروزه و عقیق اشاره کرد و گفت: مشهد ازسال 2017 از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهرجهانی گوهرسنگ های انتخاب شده و فیروزه نیشابور و عقیق خراسان از برندهای گوهرسنگ های خراسان محسوب می شوند.
 
وی با بیان این که سنگ های قیمتی چرم و چوب به ترتیب بیشترین صادرات صنایع دستی استان در سال گذشته بوده است، افزود: زیورآلات، فرش دستباف و دست بافته های استان از دیگر ظرفیت های صنایع دستی خراسان رضوی است.
 
مکرمی فر به ظرفیت های گردشگری مفاخر خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: مفاخری مانند فردوسی، عطار، خیام، حافظ ابرو و... در کنار ظرفیت ویژه موسیقی مقامی و دوتارنوازی خراسان، ظرفیت بالایی در پرکردن برنامه های سفر گردشگران خارجی دارد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گردشگری سلامت را از دیگر ظرفیت های مشهد عنوان کرد و گفت: زیرساخت های لازم برای جذب گردشگرسلامت مهیا شده و سال گذشته بیش از 100 هزار گردشگر خراجی سرپایی درمان و 20 هزار نفر مورد عمل جراحی قرار گرفته اند.
 
وی ادامه داد: شرکت های گردشگری سلامت علاوه بر درمان برنامه های تفریحی و زیارتی نیز دارند که به صورت بسته سفر به گردشگران خراجی ارائه می شود.
 
هم چنین دستارمدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه گفت: پیش از مذاکراتی با علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشوربرای جذب گردشگر به ایران داشتیم.
 
«محمد آزاد» با بیان این که خراسان رضوی بیشترین ظرفیت جذب گردشگرمذهبی از اندونزی را دارد، افزود: با توج به شرایط خراسان رضوی به ویژه مشهد، می توانیم تورهای گردشگری ترکیبی را راه اندازی کنیم.
 
وی ادامه داد: اندونزیایی که می خواهند به عمره بروند می توانند زیارت بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) را در مسیرشان قرار دهیم.
 
آزاد به علاقه اندونزیایی ها به مفاخر خراسان اشاره کرد و گفت: بخشی از کتب مفاخر خراسان از جمله عطار و خیام ترجمه شده است که این ماخر می تواند از مقاصد سفریا بخشی از برنامه سفر گردشگران اندونزیایی به خراسان رضوی باشد.
 
وی تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی حلقه وصل شرکت های گردشگری سلامت و وزارت امور خارجه خواهد بود.
 
آزاد به شرایط جغرافیایی اندونزی اشاره کرد و گفت: مردم اندونزی همیشه سبزی را دیده اند و دیدن کویر یا کوهستان دارای برف که در خراسان هم وجود دارد، جذاب است.

منبع:   تعداد بازدید : 132 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051