اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار چهار شنبه 20 شهریور 1398 ساعت 9:16

نخل‌ گردانی؛ آیینی سنتی مردم شهر جنگل رشتخوار در عاشورا برگزار شد

مدیرمیراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوارگفت: نخل‌ گردانی از جمله مراسم قدیمی است که همزمان با عاشورا در یکی از شهرهای رشتخوار به نام شهر جنگل برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی کاظم کامیاب با بیان این مطلب افزود: رشتخوار از شهرستان‌های جنوب خراسان رضوی که در منطقه‌ای به‌نام شهر جنگل در محرم و صفر به‌دلیل برگزاری مراسم عزاداری با قدمتی طولانی یکی از نقاط قابل توجه گردشگران و زائران شده است.
وی ادامه داد: یکی از مراسمی که به‌صورت ویژه در شهر جنگل برگزار می‌شود نخل‌گردانی است، این مراسم بسیار باشکوه بوده، با وجود غم و اندوهی که در این مراسم وجود دارد، اما بسیار باشکوه برگزار می‌شود.
کامیاب تصریح کرد: در شهرجنگل نیز مردم با شروع ماه محرم نیز پیر و جوان به حرمت سیدالشهدا(ع) لباس مشکی بر تن کرده، به منظور اقامه عزا در مساجد و حسینیه‌ها حاضر می‌شوند، همچنین، هر ساله چند روز مانده به محرم، خود را با سیاه‌پوش کردن مساجد، حسینیه‌ها، بستن پرچم‌های عزا به‌ویژه آماده کردن اشعار و نوحه‌های هیات‌ها، آماده برگزاری باشکوه عزاداری‌های این ایام می‌کنند، اما مراسم نخل گردانی داستانی مجزا دارد.
وی افزود: مراسم «نخل‌گردانی» به معنای تشییع پیکر پاک سرور شهیدان در روز عاشورا، هر ساله در حالی برگزار می‌شود که عزاداران نخل را در آستانه روز عاشورا، سرتاسر آن را سیاه‌پوش کرده و پارچه‌های متعددی به آن می‌بندند.
کامیاب گفت: نخل یعنی تابوت بزرگ و بلندی که بر آن خنجر، شمشیر و پارچه‌های قیمتی و آینه‌ها بسته است و در روز عاشورا با عنوان تابوت امام حسین (ع) حرکت داده می‌شود، با توجه به اینکه شبیه درخت خرما ساخته می‌شود به آن نخل می‌گویند، این نکته تعریفی بوده که در لغت‌نامه دهخدا برای نخل آمده است.
وی ادامه داد: مردم شهر جنگل به مراسم نخل‌گردانی بسیار معتقدند تا آنجا که با دیدن آن درود می‌فرستند و خود را با آن متبرک می‌کنند، همچنین، نذر کردن برای نخل از آداب مرسوم این شهر است که برای اموری چون برآورده شدن حاجات، با رفتن به زیر نخل انجام می‌شود، آینه، میوه، پولک‌های مختلف، منگوله‌های تزئینی و دستمال‌های ابریشمی رنگی نیز که در دو طرف نخل بسته می‌شود از دیگر تزئینات این نخل است.
به گفته وی از نکات جالب توجه دیگر این مراسم این است که نخل‌برداری با نظم خاصی اجرا می‌شود، به طوری که با هدایت یک شخص به عنوان سردسته با فریادهای «یا حسین، یا حسین» آن را جابه‌جا می‌کنند.
 

منبع:   تعداد بازدید : 99 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051