اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 7 فروردین 1399 ساعت 14:0

معاون گردشگری خراسان رضوی: کمترین شکایت استراد وجود لغو رزرو در خراسان رضوی مربوط به واحدهای اقامتی است

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی گفت: در مشهد کمتر شکایتی از این‌که هتل‌ها هزینه‌ای را مرجوع نکرده باشند، داشتیم و در حال حاضر بیشترین شکایت‌ها در واحدهای گردشگری مربوط به دفاتر خدمات مسافرتی است چون دفاتر خدمات مسافرتی بلیت و ویزا تهیه کرده‌اند و اقامت به ویژه در کشورهای خارجی رزرو کرده اند که مبالغ این موارد به آن‌ها برگشت داده نشده است تا بتوانند با مسافران تسویه حساب کنند.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی یوسف بیدخوری امروز پنج شنبه 7 فروردین‌ماه 1399 با اشاره به نحوه پیگیری وجوه لغو رزرو خدمات مسافرتی از جمله هتل‌ها افزود: برابر بخش‌نامه‌ای که از سمت معاونت وزارت گردشگردی، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی به ما ابلاغ شد، بلافاصله به تمام هتل‌ها و تاسیسات گردشگری اعلام کردیم که باید وجوه لغو رزروها بازپرداخت شود و تقریبا همه واحدهای اقامتی هزینه‌های لغو رزروهایشان را برگرداندند.
او ادامه داد: هم چنین ما شکایاتی از برخی دفاتر دریافت کردیم، حل مشکل دفاتر خدمات مسافرتی مستلزم این است که این دفاتر مبالغ پرداخت شده بابت بلیت‌های مسافرتی را از راه‌آهن، ایرلاین‌ها و... دریافت کنند تا امکان پرداخت وجوه برای آن‌ها به مسافر ممکن شود، البته برخی از دفاتر مسافرتی نیز برای این که مشتری‌های خود را حفظ کنند، تسویه حساب‌ها را با هزینه‌های شخصی خود انجام می‌دهند.
بیدخوری خاطرنشان کرد: براساس بازدیدهایی انجام  شده، برخی از دفاتر خدمات مسافرتی برای پاسخگویی به مراجعان باز هستند، البته توصیه‌ این است که مسافرانی  برای برگشت مبالغ به دفاتر خدمات مسافرتی کمی فرصت دهند یا اگر برایشان مقدور است، تورهایشان را به آینده موکول کنند.
او گفت: در همین راستا دستورا لازم به واحدهای اقامتی ابلاغ شده و مردم اگر شکایتی دارند می‌توانند به شماره  09629 (ستاد مرکزی خدمات سفر کشور) یا به شماره 05137045 (دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی) تماس گرفته و شکایت‌های خود را مطرح کنند تا ما با سرعت پیگیر شویم، البته خوشبختانه در مورد پرداخت وجوه واحدهای اقامتی تحت پوشش ما در استان مشکل خاصی نداریم.
از ورود تعداد زیادی از مسافران به مشهد جلوگیری شده است
معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی تصریح کرد: آمار مسافرانی که به مشهد سفر کرده‌اند توسط معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی اعلام می‌شود، اما در خصوص مسائل مربوط به حوزه اسکان پذیرایی از ابتدای سال و زمانی که اطلاعیه استانداری برای عدم پذیرش مسافر ابلاغ شد، بیش از 120 واحد اقامتی درخواست مکتوب فرستاده و واحدهای خود را تعطیل کرده بودند.
 
بیدخوری همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اسکان مسافران ورودی به مشهد با وجود هشدارها و با توجه به پذیرش نشدن در مراکز اقامتی رسمی و غیر رسمی اظهارکرد: از ابتدای سال اشغال واحدهای اقامتی در مشهد به صفر رسیده و در این ایام مسافرانی که به مشهد سفر کردند، امکان اقامت در واحدهای رسمی و غیررسمی را نداشته اند و پذیرش مسافر در مشهد صورت نگرفته است.
 
او یادآورشد: افرادی که به مشهد سفر کرده بودند به نظر می رسد در منازل اقوام و آشنایان یا منازل شخصی خود اقامت  داشته اند، افرادی هم به ندرت در خانه های شخصی به صورت غیرمجاز اقامت داشته اند که با آن ها برخورد قانونی لازم انجام شده است. 
 
او ادامه داد: خوشبختانه با نظارت‌هایی که وجود دارد، از ورود تعداد بیشتر مسافران به مشهد جلوگیری شده است و در صورت مواجهه با کوچک‌ترین موردی اجازه داده نشده که افراد مشکوک وارد مشهد شوند.
هنوز هیچ‌یک از واحدهای اقامتی مشهد برای اسکان بیماران بهبودیافته کرونا مورد استفاده قرار نگرفته است
معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ضمن یادآوری آمادگی هتل‌ها برای اسکان بیماران بهبودیافته ویروس کرونا خاطرنشان کرد: حدود 1500 تخت در واحدهای بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده‌اند که این کار به صورت داوطلبانه انجام گرفته است.
بیدخوری عنوان کرد: در جلسه کمیته گردشگری و زائران ستاد پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا مقرر شد واحدهای رسمی که متعلق به دستگاه اجرایی و دولتی هستند، ظرفیت خود را اعلام کنند که تاکنون تعداد اعلام آمادگی 21 واحد با ظرفیت بیش از 6500 تخت دریافت شده است اما در حال حاضر هیچ کدام از واحدهای اقامتی در مشهد برای اسکان بیماران بهبودیافته ویروس کرونا استفاده نشده است.
او اضافه کرد: اسکان در واحدهای اقامتی اولویت اول نیست و مجموعه‌های زیادی توسط دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری، مهمانسرا و زائرسراهای متعلق به دستگاه‌های دولتی، وزارت ورزش
و جوانان و سپاه فراهم شده که اولویت اول هستند و واحدهای اقامتی برای اضطرار و شرایط بسیار بحرانی و برای دوران نقاهت بیماران مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی متذکر شد: واحدهای اقامتی ما قرار نیست تبدیل به بیمارستان یا محل درمان شوند، پیش‌بینی کرده‌ایم بیماران کرونایی که دوره درمانی خود را سپری کرده‌اند، دوران نقاهت خود را در واحدهای اقامتی که عمده آن ها از واحدهای اقامتی متعلق به دستگاه‌های اجرایی و بانک ها (دولتی) هستند، بگذرانند.
 
بیدخوری گفت: بیش از 6 هزار و 500 تخت درواحدهای اقامتی بخش دولتی دارای پروانه بهره برداری از این اداره کل آماده شده که در صورت لزوم در مدار قرار گرفته و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منبع:   تعداد بازدید : 35 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
نکوداشت استاد قصابان - هنرمند پیشکسوت سوزن دوزی
بازدید استاندار از سیزدهمین نمایشگاه گردشگری تهران
سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و ‌سی و‌سومین نمایشگاه صنایع دستی تهران
مرمت خانه منسوب به فردوسی
افتتاح دهمین اقامتگاه بومگردی در شهرستان نیشابور
تجدید میثاق مدیران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با آرمان های شهدا
سفر مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی به تربت حیدریه و زاوه
نمایشگاه هفته پژوهش
همایش ملی اکوتوریسم ، فرهنگ و توسعه گردشگری
بازدید استاندار خراسان رضوی از موزه خراسان بزرگ
سفر سفرای ایران در 28 کشور جهان به خراسان رضوی
جلسه مشترک ستاد اربعین و دهه پایانی صفر استان
بازدید وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی از برج و باروی توس
بهره برداری از فاز ۲ و آغاز فاز ۳ ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی با حضور وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی
همایش سرمایه گذاری گردشگری شرق کشور
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051