اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
اخبار یکشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 13:38

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی: نگاه انقلاب به حوزه زیارت نگاهی استراتژیک و توسعه‌ای است

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی گفت: امر گردشگری و زیارت به دیگر شهرهای مذهبی کشور نیز گسترش یافته به‌طوری که نگاه انقلاب به حوزه زیارت یک نگاه استراتژیک و توسعه‌ای است و حجم بسیاری از منابع مالی و گردش‌های آن در حوزه زیارت متمرکز است .

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی سعید ولی‌زاده  پیرامون حوزه‌ گردشگری و زیارت اظهار کرد: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران موجب گسترش دیدگاه‌های مذهبی و تمرکز بر توسعه فرهنگ زیارت در کشور گردید به نحوی که بی شتر توان کشور در حوزه سفر بر روی مقاصد زیارتی از قبیل مشهد مقدس و استان فارس متمرکز گردید. 
عضو هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های کشور گفت: با این نگاه مقوله زیارت تبدیل به یک استراتژی طولانی‌مدت گردید و در کنار آن توسعه اماکن زیارتی و به تبع آن تاسیسات گردشگری در دستور کار قرار گرفت.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی گفت:  امروز همان‌طور که شاهد هستیم مشهد مقدس به عنوان کلانشهر مذهبی ایران و دومین کلانشهر مذهبی جهان دارای بیشترین تاسیسات اقامتی و گردشگری در کشور است.
سعید ولی‌زاده تصریح کرد: به نوعی که شاهد هستیم حدود ۵۳ درصد اماکن اقامتی کشور در مشهد قرار گرفته همچنین بیشترین تعداد دفاتر خدمات مسافرت مسافرتی و جهانگردی و زیارتی بعد از تهران در مشهد فعالیت می‌کنند.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی  ادامه داد: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی گردشگری تا حد زیادی به حاشیه رفت و جزو اولویت‌های کشور نبود ولی به تدریج و پس از سال‌های پایان جنگ تحمیلی، اهمیت گردشگری و این که می‌تواند چه تأثیری در اقتصاد کشور بگذارد نمایان گردید.
 سعید ولی‌زاده ادامه داد: حتی شاهد آغاز بحثی تحت عنوان گردشگری دفاع و جنگ بودیم که اعزام گروه‌های مختلف تحت عناوینی همچون راهیان نور از این دست فعالیت‌هاست.
عضو هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های کشور عنوان کرد: به تدریج و با پی‌بردن به اهمیت اقتصاد گردشگری این حوزه جزو اولویت‌های اصلی دولت‌ها قرار گرفت و پس از آن مسیر های چندگانه گردشگری در کشور تعریف گردید.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی  گفت: علیرغم تبلیغات سوء دشمنان به دلیل وجود ظرفیت‌های اساسی باستانی و تاریخی در کشور و همچنین با پذیرش برجام پای گردشگران خارجی به ایران بیشتر باشد به نحوی که امروز شاهد حضور تعداد زیادی از گردشگران کشورهای مختلف دنیا و در ایران هستیم.
سعید ولی‌زاده ادامه داد: در کنار آن گردشگران مسلمان و به ویژه شیعه کشورهای مختلف شروع به برنامه‌ریزی در جهت سفر به ایران نمودند و امروز شاهد حضور گسترده آنان در ایران اسلامی هستیم.
عضو هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های کشور بیان کرد: حوزه زیارت در سال های اخیر با چالش ها و توضیحات متفاوتی از قبیل حضور بیش از پیش مسلمانان و شیعیان جهان و به ویژه همسایگان جمهوری اسلامی در قالب تورهای زیارتی و گردشگری در کشور مواجه بوده که هر ساله حجم آن افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی  افزود: این موضوع باعث ایجاد ضرورت‌های بسیاری از جمله توجه به زیرساخت‌های گردشگری همانند حمل و نقل و توسعه اماکن اقامتی و سایر تاسیسات گردشگری شده‌است.
 

منبع: ایسنا   تعداد بازدید : 125 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051