اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار پنجشنبه 18 مهر 1398 ساعت 16:7

درهمایش فرصت های سرمایه گذاری گردشگری شرق کشور: ایران رتبه دوم دنیا در سرعت رشد گردشگری را کسب کرده است// ورود 4.9 میلیون نفرگردشگری خارجی به ایران از ابتدای امسال

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این که براساس اعلام سازمان جهانی گردشگری ایران رتبه دوم در بین کشورهای دنیا در سرعت رشد صنعت گردشگری را کسب کرده است، گفت: : از ابتدای امسال تا کنون چهار میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر خارجی وارد کشور شده اند.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی علی اصغر مونسان  امروز18 مهرماه در همایش سرمایه گذاری گردشگری منطقه شرق کشور که در هتل پارش مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: از ابتدای امسال تا کنون چهار میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر خارجی وارد کشور شده اند که نسبت به پارسال که در مجموع 7 میلیون  و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی را در کشور میزبانی کردیم، امسال رشد قابل ملاحضه ای را خواهیم داشت که نشان از امنیت ایران دارد.
او ادامه داد: با وجود اینکه همه مولفه های تهدید کننده  گردشگری را داریم و با  موضوع تنش های ناشی از تحریم ها را مواجه هستیم اما شاهدروند رو به رشد صنعت گردشگری و ورود گردشگران به کشور هستیم .
 
مونسان گفت: خوشبختانه در حوزه گردشگری داخلی نیز رشد قابل ملاحضه ای را شاهدیم ضمن اینکه تنوع در حوزه های جذب گردشگر اخیرا رشد خوبی را داشته است .
 
وی گفت: تحقق توزیع گردشگری در سراسر کشور از اقداماتی است که به جد پیگیر هستیم و خوشبختانه تا کنون به میزان خوبی محقق شده است.
 
او تاکید کرد: هر گردشگر خارجی به عنوان نماینده ای برای معرفی ایران محسوب می شود و صنعت گردشگری می تواند چهره واقعی ایران را به جهانیان معرفی کند.
 
مونسان در بخش دیگری با اشاره به رشد اقامتگاه های بومگردی از ۴۰۰ به ۱۸۰۰ واحد در دولت یازدهم تا کنون، گفت: مسیرگدرشگری به عنوان مسیر راحت و پردرآمدی برای کشورها در عرصه جهانی مطرح است و اگر چه این صنعت در رتبه سوم اقتصاد دنیا قرار دارد،رشد روز افزون آن به زودی آن را به رتبه اول اقتصاد جهان ارتقا می دهد.
وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گفت: صنعت گردشگری چالشهای سایر صنایع که کاهش نیروی انسانی با رشد فناوری ها است را ندارد و همچنان یکی از صنایع اشتغالزا با اشتغال پایدار در دنیا محسوب می شود.
 
او ادامه داد:سرعت اشتغال بالا با نرخ سرمایه گذاری پایین، فراگیری و نرخ مشارکت بالای صنعت گردشگری در رشد اقتصادی،توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه،جلوگیری از مهارجرت از روستا به شهر و کمک به مهاجرت معکوس و دربر گیری ابعاد مثبت فرهنگی و اجتماعی از ویژگی های صنعت گردشگری محسوب می شود.
 
او اظهار کرد: به زودی برند ملی گردشگری کشور رونمایی می شود و سند توسعه گردشگری کشور نیز با توجه به اینکه هم اکنون در حال رسیدگی در هیات دولت است طی هفته های آینده در هیات دولت مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد.
 
او با اشاره به اجرای دو هزار و ۴۵۱ پروژه گردشگری در کشور ، افزود: روز گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان اعتیار از صندوق توسعه ملی در جهت حمایت از پروژه های گردشگری برای واگذاری تسهیلات با نرخ ۱۴ درصد ابلاغ شده است.
مونسان گفت: در شرق کشور ۲۴۰ پروژه سرمایه گذاری با پیش بینی نیاز به ۳۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری با قابلیت ایجاد ۲۵ هزار شغل در استانهای شرقی کشور شناسایی و به سرمایه گذاران معرفی می شود.
 
در پایان این همایش تمبر یادبود همایش سرمایه گذاری گردشگری منطقه شرق کشور و نیز آلبوم فرصت های سرمایه گذاری گردشگری 6 استان کشور شامل استان های خراسان رضوی ، خراسان شمالی ، خراسان جنوبی، سمنان، کرمان و سیستان و بلوچستان رونمایی شد.
 
گفتنی است: در این همایش نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، استانداران 6 استان شرق کشور، معاونان استانداران و مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها شرق کشور حضور داشنتد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 91 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051