اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 8:21

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری تایباد اعلام کرد: فعالیت 250 کارگاه فرت‌بافی در تایباد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری شهرستان تایباد گفت: 400 نفر در 250 کارگاه شهرستان تایباد به هنر فرت بافی مشغول اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عبدالرحيم تاج‌محمدی هم چنین با اشاره به سابقه تاریخی این شهرستان افزود: شهرستان مرزی تایباد با قدمت تاریخی و بناهای تاریخی که کمتر معرفی شده، شهری است که به پاکی مردمان و وحدت آنان شهره است.
وی ادامه داد: این شهرستان درگذشته به نام‌های مغول‌آباد، باخرز، طیبات، طایباذ، تائی‌آباد، تائب‌آباد، تایاباد و تایاباذ معروف بوده است. اوایل سده هفت هجری قمری مغولان با لشکرکشی به این منطقه آن را به نام خود کردند و پس از مدتی این محل به علت شیوع بیماری طاعون خالی از سکنه و ویران شد.
غیرت مردم مرزنشین، تایباد را بار دیگر زنده کرد
تاج محمدی تصریح کرد: سال‌ها بعد از ویرانی این خطه مرزی، مرزنشینان غیورانه شهر را آباد کردند و به علت سکونت عالمان و عارفان فرزانه همچون شیخ زین‌الدین ابوبکر تایبادی، نام «طیبات» را برای آن برگزیدند.
رئیس میراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری تایباد گفت: بانوان مرزنشین در این شهرستان به هنر فرت‌بافی مشغول هستند و یکی از صنایع دستی پرطرفدار میان استان‌های همجوار است.
 250 کارگاه فرت‌بافی در تایباد
وی اظهار کرد: روستاهای جوزقان، فرمان آباد، آبقه، ریزه، کوه‌آباد، چهار برجی، قادرآباد و پشته مهم‌ترین مراکز فرت‌بافی تایباد محسوب می‌شوند و اکنون 250 کارگاه با اشتغال‌زایی 400 نفر در این شهرستان فعالیت دارند.
تاج‌محمدی  افزود: میل کرات، آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی، مسجد مولانا، رباط سنگی، رباط عباس آباد، محوطه تاریخی جوزقان، تنگل و بند استای اماکن دیدنی با پتانسیل گردشگری در این منطقه مرزی هستند.
  تاکنون 95 اثر تاریخی در این شهرستان شناسایی و 45 اثر از این تعداد نیز در فهرست آثار ملی ثبت شده است. تایباد در 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
 

منبع:   تعداد بازدید : 4048 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051