اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
اخبار شنبه 4 اسفند 1397 ساعت 8:19

با حضور مدیرکل موزه های میراث فرهنگی کشوردر مشهد: طرح محتوی 11 موزه خراسان رضوی بررسی شد

با حضور مدیرکل موزه های میراث فرهنگی کشور، طرح محتوی 11 موزه استان خراسان رضوی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمدرضا کارگردر جلسه بررسی طرح محتوی 11 موزه استان امروز 14 آبان ماه با اعلام این خبر افزود: برای ایجاد موزه در شهرهای استان خراسان رضوی قدم های خوبی برداشته شده که قابل تقدیر است.
وی ادامه داد: با انتصاب مکرمی فر به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی همانظور که انتظار می رفت گام های اساسی در این اداره کل برداشته می شود.
کارگرتصریح کرد: اگرچه محدودیت هایی اعتباری وجود دارد اما با توجه به این که در خراسان رضوی به خوبی کارمی شود منابع مالی مورد نیاز را تامین خواهیم کرد تا موزه های استان برای ادامه فعالیت با مشکل مواجه نشود.
وی درباره شرایط و الزامات موزه ها گفت: موفقیت موزه هایی که احداث می کنیم زمانی است که مردم بتوانند با آن ها ارتباط برقرار کنند و مردم موزه را دوست داشته باشد، معیارارزیابی و سنجش ما ارتباطی است که مردم با یک این مجموعه ها برقرار می کنند، اگر مردم با موزه ارتباط برقرار نکنند موفق نبوده ایم، ارتباط و استقبال مردم مهم ترین دغدغه و خواسته ماست.
وی تاکید کرد: یکی از دلایل استقبال مردم از موزه، پیشینه تاریخی و انتظارمخاطب ازنوع موزه در آن محیط و محدوده است، به عنوان مثال اگر در زنجان موزه ای باشد باید موزه چاقو باشد یا در قائنات باید موزه زعفران ایجاد شود باید ببنیم شهرت هر شهر در چه موضوعی است، ما نباید یک موضوع جدید و بیگانه را تحمیل کنیم.
کارگرادامه داد: اگرچه مکان قرارگیری موزه اهمیت ویژه ای دارد اما در حال حاضر باید از ظرفیت ساختمان های موجود استفاده کنیم البته باید نیازهایی مانند پارکینگ و کافی شاپ یا ایستگاه اتوبوس در شهرها را برای رفاه حال بازدید کنندگان در نظر بگیریم.
وی با بیان این که می توان با توجه به امکانات برای دسترسی های موزه ها اقداماتی انجام داد، اظهارکرد: به عنوان مثال می توان ایستگاه های درون شهری را به نام موزه ها نامگذاری کرد.
مدیرکل موزه های کشورادامه داد: موزه ها با اشیاء شناخته می شوند که باید براساس سناریو تهیه می شود و سناریو نیز براساس اهدف گذاری و چشم انداز موزه است.
وی براستمداد از مردم برای ایجاد موزه تاکید و اظهار کرد: مشارکت مردم نقش مهمی در ایجاد موزه ها دارد و باید استمداد از مردم برای ایجاد موزه باید انجام شود هر چند همه مردم ممکن است استقبال نکنند اما بسیاری از افراد هستند که دوست دارند که اشیاء تاریخی و قدیمی خود را به موزه بسپارند، باید این فرصت را به مردم داد تا اشیاء قدیمی خود را به موزه تحویل دهند.
کارگر استفاده از فیلم در کتار نمایش اشیاء را ضروری دانست وگفت : از مستندسازان برای استفاده از ظرفیت های محلی و معرفی شهرستان استفاده شود.
کارگر گفت: لمس کردن اشیاء یکی از بخش های موزه هاست و برخی از اشیاء که امکان پذیر است  چند شیء را به صورت مولاژ ایجاد و برای لمس کردن سفارش داده شود.
وی با اشاره به پیش بینی ایجاد فضایی برای حس بویایی عصاره های گیاهان دارویی در موزه رشتخوار گفت: این حس باعث می شود که فرد از بازدید موزه حس خوبی داشته باشد.
کارگر فضای موزه را مکانی برای شکل گیری گفتمان درباره تاریخ و فرهنگ و هویت عنوان کرد و گفت: تاکید ما براین است که فیلم های مستند در کنارنمایش اشیاء وجود داشته باشد.
وی توجه به کودکان و علاقه مند کردن آن ها به موزه ها را از اهداف عنوان کرد و گفت: موزه موجب می شود که نسبت به شهر خود احساس تعلق خاطر داشته باشند، هم چنین مکانی در موزه ها می تواند برای نمایش موقت در نظر گرفته شود و به مدتی یک ماهه و موقت در نظر گرفته شود و افرادی که علاقه مند هستند نمایش داده شود.
کارگر تاکید کرد: امروزه جوانان از طریق تکنولوژی  ارتباط بهتری برقرار می کنند و استفاده از ابزارهای روزمی تواند در توسعه و تعمیق موزه ها کمک کند.
وی یکی از الزامات موزه ها را ایجاد مکانی برای دورهمی های گروهی عنوان کرد و گفت: باید موزه به پاتوقی فرهنگی نیز تبدیل شود ومحل رفت و آمد گروه ها و اقشار مختلف باشد و تنها کارکرد موزه ای نداشته باشد.
پیشرفت حدود 70 درصدی 11 موزه جدید خراسان رضوی 
هم چنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی درباره برنامه ایجاد11 موزه در استان اظهار کرد: این برنامه در دهه 80 در دستور کار قرار داشت و قرار بود هر شهر حداقل یک موزه ایجاد شود و شهرهایی که ظرفیت دارد 2 موزه ایجاد شود اماب ه سرانجام نرسید و در این دوره و امسال بار دیگر در دستور کار قرار گرفته است.
ابوالفضل مکرمی فرافزود: از 6 ماه پیش با هدف توسعه موزه ها برنامه «هر شهراستان یک موزه » را آغازکردیم.
وی اظهار کرد: قرارداد مطالعه، اجرا و نظارت برای ایجاد موزه منعقد شد و اکنون طراحی های موزه نهایی شده است و چندین نوبت مطالعات پردازش شده است و اکنون دراین جلسه نهایی می شود.
وی با اشاره به برنامه عملیاتی ایجاد موزه های استان ادامه داد: برنامه ایجاد 11 موزه در استان تاکنون به طور میانگین حدود 70 درصد پیشرفت دارد.
مکرمی فر تصریح کرد: 25 درصد باقی مانده از برنامه ایجاد موزه ها نیز با محدودیت های اعتباری مواجه شده است اما با توجه به این که اعتبارات از محل اوراق خزانه است برنامه را با قبول تعهد اجرا می کنیم.
وی گفت: 7 موزه در دهه فجر و 4 موزه در 28 اردیبهشت روزموزه ها به بهره برداری خواهد رسید.
 

منبع:   تعداد بازدید : 3480 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051