اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی
استان خراسان رضوی
گزارش تصویری شنبه 29 دی 1397 ساعت 13:35

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی: روستاهای استان گنجینه ای از گردشگری است// 35 اقامتگاه بوم گردی در استان بهره برداری شده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که روستاهای استان گنجینه ای از گردشگری است، گفت: توسعه روستا تنها ایجاد کارخانه و کارگاه نیست بلکه توسعه برمدار گردشگری است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر امروز 29 دیماه در نشست توسعه روستائی بر مبنای احیای اماکن فرهنگی و گردشگری روستاهای بخش مرکزی شهرستان مشهد که در موزه خراسان بزرگ برگزار شد، افزود: گردشگری می تواند اشتغال و ثزوت آفرینی را به دنبال داشته باشد اما متاطسفانه ما از داشته های خود غفلت کرده ایم و توسعه را برمدار صنعت پیش برده ایم.
وی ادامه داد: در استان خراسان رضوی3281 روستای  دارای سکنه و بیش از 4 هزار روستای بدون سکنه  داریم که بخش زیادی از این روستاها ظرفیت های بالقوه ای در زمینه گردشگری  و ایجاد اقامتگاه بوم گردی دارند.
 
مکرمی فربا بیان این که روستا ها ارتباط مستقیمی با اشتغال و توسعه در کشور دارند اما به این داشته کمتر توجه شده است، تصریح کرد: دریک روستای استان فارس فردی در روستا میلیاردها ثروت جمع آوری کرده است چون توانسته است به خوبی جذب گردشگر اروپایی را انجام دهد.
 
وی بر ضرورت ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای استان تاکید کرد و یاد آورشد: در اروپا هتل های زیبایی وجود دارد اما آن چه در آن جا وجود ندارد صفا و صمیمیت و عشق و دوستی روستائیان ایران است.
 
مکرمی فر با اشاره به این که اقامت گاه های بوم گردی شهرستان هایی مانند خواف و رشتخوار توسط گردشگران اروپایی رزرو شده است، ادامه داد: در گذشته خانه های ثبت تاریخی گناباد را با 20 تا 30 میلیون درخواست داشتند که خریداری کنیم اما اکنون با تبدیل خانه های قدیمی به اقامتگاه با 10 برابر قیمت قبلی هم حاضر به فروش نیستند.
 
وی ادامه داد: قنات ها ، باغ ها ، ییلاق، غار، آبشار، تکیه ، معدن، سنگ نوشته ، کوه، دره ، رودخانه  و سقاخانه تنها بخشی از جاذبه های تاریخی و طبیعی روستاهای ما هستند.
مکرمی فر اظهار کرد: توسعه روستا تنها ایجاد یک کارخانه یا کارگاه نیست، در اصفهان صدها کارخانه ایجاد کرده اند اما باز هم توسعه اصفهان بر مدار گردشگری است و ثروت آفرینی با استفاده از گردشگری و میراث فرهنگی است.
 
وی تامید کرد: ما از داشته های خود غفلت کرده ایم و توسعه را بیشتر بر مدار صنعتی پیش برده ایم.
 
مکرمی فر گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی آمادگی دارد در روستا ها که مرجع و ماخذ توسعه تلقی می شوند همکاری همه جانبه را داشته باشیم.
 
وی افزود: اگر توسعه روستاها برمدار جذب گردشگرانجام شود گردشگران زیادی و به دنبال آن اشتغال و درآمدزایی به روستاها سرازیرخواهد شد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برای ترویج صنایع دستی و اعطاء تسهیلات در این بخش نیز اعلام آمادگی کرد.
 
وی در ادامه به ظرفیت های گردشگری در بخش اقامتگاه های بوم گردی اشاره کرد و گفت: تاکنون مجوز اولیه ایجاد 130 اقامتگاه بوم گردی در استان صادر شده که 35 اقامتگاه به بهره برداری رسیده است البته با توجه به این که در استان حدود 3 هزار روستا داریم تعداد بوم گردی باید افزایش یابد.
 
مکرمی فربا بیان این که بوم گردی ها احیای خانه های قدیمی است که مود استقبال و علاقه همه مردم است، ادامه داد: نه تنها گردشگران خارجی بلکه حتی بسیاری ازایرانی ها علاقه مندند که یک شب را در این بوم گردی ها مستقر شده و از غذاهای سنتی استفاده کنید.
 
هم چنین رضا شیران خراسانی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در این نشست با مشکلات دولت در زمینه تامین منابع مالی اشاره کرد و گفت: باید تصمیم گیری کرده و تقسیم قدرت صورت گیرد و بخش خصوصی را در همه بخش ها واگذاری مسئولیت انجام شود.
 
وی ادامه داد: باید نهادهای محلی را به رسمیت بشناسیم که بهترین جایگاه شورای اسلامی شهر و روستاست  چون در قانون اساسی هم آمده است.
 
شیران خراسانی گفت: با مداخله های بخش دولتی برای توسعه مخالفم، تاکنون تصور این بود که توسعه یعنی این که آب و برق و تلفن به روستا ببریم و این کار را کردیم اما روستا ها خالی از سکنه شد .
 
وی تصریح کرد: با همه اقداماتی که برای روستاها شده ، 75 درصد جمعیت شهرنشین شده است که این آسیب های جدی را به دنبال دارد در حالی که باید توسعه باید بر مبنای مزیت های محلی باشد.
 
وی با بیان این که ایستگاه راه آهن مشهد عملیاتی ترین ایستگاه کشور و فرودگاه مشهد نیزدومین فرودگاه عملیاتی کشوراست ، ادامه داد: برآورد ما این بود که سالیانه 400 هزار گردشگر برای درمان به مشهد مراجعه  می کنند و براساس محاسبات حدود 400 میلیون دلار برای درمان هزینه می کنند.
 
وی با اشاره به این که استان 20 هزار میلیارد تومان نفدینگی در گردش دارد ، تصریح کرد: اگر پیوند بین بخش های مختلف ایجاد شود و 100 هزار زائر خارجی و 500 هزار رائر داخلی را به محدوده کلات ببریم اتفاقات خوشایندی در توسعه این شهرستان به وجود می آید چون ظرفیت بالایی در این شهرستان وجود دارد.
 
شیران خراسانی جاذبه های گردشگر را مانند چاه نفت عنوان کرد و افزود: اگر در روستاهای شهرستان ظرفیت اقامت وجود داشته باشد اشتغال پایدار و توسعه به معنای واقعی انجام خواهد شد.
 
وی ادامه داد: قدرت مالی دولت در برابر قدرت مالی مردم ضعیف است و حجم نقدینگی در دست مردم بیشتر از قدرت اقتصادی دولت است، باید سرمایه های سرگردان را در حوزه گردشگری جذب کنیم.
 
شیران خراسانی اظهارکرد: توسعه با استفاده از ظرفیت های گردشگری و تاریحی همان توسعه به معنای واقعی و در مسیر ایجاد اشتغال است نه این که آب و برق و گاز و جاده آسفالته ایجاد کنیم.
 
وی پیش بینی کرد در آینده شاهد مهاجرت معکوس خواهیم وبد چون شهرها شرایط زندگی کردن را ندارند.
 
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه دا: نگاه توسعه ای با رویکرد اشتغال زایی با استفاده از جاذبه های گردشگری مهم ترین رویکردی است که در این نشست دنبال می کنیم.
 
در ادامه دهیاران و روسای شورای اسلامی 12 روستا درباره امکن گردشگری و تاریخی روستاهای خود صحبت کرده و درخواست های خود را مطرح کردند.

منبع:   تعداد بازدید : 4709 نوشته شده توسط: کاربر روابط عمومی علینژاد

کلمات کلیدی: 


بازگشت چاپ خبر

گزارش تصویری
نکوداشت استاد قصابان - هنرمند پیشکسوت سوزن دوزی
بازدید استاندار از سیزدهمین نمایشگاه گردشگری تهران
سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و ‌سی و‌سومین نمایشگاه صنایع دستی تهران
مرمت خانه منسوب به فردوسی
افتتاح دهمین اقامتگاه بومگردی در شهرستان نیشابور
تجدید میثاق مدیران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با آرمان های شهدا
سفر مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی به تربت حیدریه و زاوه
نمایشگاه هفته پژوهش
همایش ملی اکوتوریسم ، فرهنگ و توسعه گردشگری
بازدید استاندار خراسان رضوی از موزه خراسان بزرگ
سفر سفرای ایران در 28 کشور جهان به خراسان رضوی
جلسه مشترک ستاد اربعین و دهه پایانی صفر استان
بازدید وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی از برج و باروی توس
بهره برداری از فاز ۲ و آغاز فاز ۳ ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی با حضور وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی
همایش سرمایه گذاری گردشگری شرق کشور
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051