اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
استان خراسان رضوی
 • سوغات
  انگشتر و  زینت آلات فیروزه و عقیق
  انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق فیروزه تراشی و عقیق تراشی در استان خراسان رضوی از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار بوده و زینت آلات ساخته شده با نگین این سنگها امروزه در زمره سوغاتی است که زائرین و مسافران شهر مشهد به رسم تبرک به شهر های خود می برند کهن ترین سنگ فیروزه در یک کاوش باستان شناسی در نیشابور کشف گردید که قدمت آن 5500 سال قبل برآورد گردید . این امر نشان می دهد سنگ فیروزه هزاران سال پیش مورد استفاده جوامع قدیم بوده است. محصولات فیروزه بر طبق کیفیت و رنگ مختلفی که مرغوبتترین آنها دارای رنگ آبی روشن است . از این نوع سنگ انواع گردنبند و انگشتر ساخته و به بازار عرضه می شود . قدمت تراش روی عقیق نیز به سه هزار سال پیش می رسد که پس از برش سنگ ان را تراش داده و سپس جلا می دهند . انواع عقیق عبارتند از ایرانی یمنی و هندی .


  پرچم های مذهبی
  تولید پرچم های مذهبی از جمله هنرهایی است که به دلیل وجود مضجع پاک و مطهر حضرت رضا (ع) در مشهد دارای اهمیت فراوانی است. با این وصف این گونه پرچم ها به عنوان سوغاتی متبرک توسط زائرین ، هیأ تهای مذهبی استا نها و شهرهای دیگر و کشورهای مسلمان نظیر عربستان ، کویت، هندوستان و پاکستان خریداری می شود تا در ایام سوگواری و دیگر مراسم مذهبی از آن استفاده شود. پرچمهای مذهبی بر روی پارچه جیر به رنگهای سبز و سیاه تولید شده و دارای انواع بزرگ دو چوبه، باریک و تابلویی است که نوع متوسط آن به سفره صلوات معروف می باشد. نحوه دوخت آن نیز به روش قلاب دوزی و توپری است که عبارات مذهبی برروی آن ایجاد می شود. نوع دیگر تولید پرچمهای مذهبی زری دوزی حروف بریده شده و نوع مخصوص مساجد است


  جام چهل کلید
  امروزه در فروشگا هها و اماکنی که انواع سوغات مشهد عرضه م یشود. جا مهایی طلایی رنگ به چشم می خورد که بر روی هم چیده شده و در بازار بنا به شکل ظاهری آن به جام چهل کلید معروف است. گویا این جام پس از روی کار آمدن خاندان صفوی برای فال و طالع بینی مورد استفاده غیب گویان و فالگیران قرار می گرفتبرلبه باریک جام سوراخ ریزی وجود داشت که چهل قطعه کوچک و باریک مستطیل شکل برنجی ، منقش به عبارات «بسم الله الرحمن الرحیم « در بندی به صورت کلاف در این سوراخ قرار م یگرفت. لبه سطح خارجی جام با نام چهارده معصوم)ع( به خط ثلث به صورت هشت کتیبه مجزا از یکدیگر نقش بسته بود و هشت دایره آ نها را از یکدیگر جدا می کرد. زمینه خارجی ظرف با اعداد و حروف سحر آمیز نقش گردیده و در نقطه دیگر آن دعای نادعلی ایجاد شده بود. بنا بر اقوال این جام برای گشایش کار ، بخت گشایی و چله بریدن نوزاد کاربرد دارد. نماد دست بعدها به این جام اضافه شده است.


  ادویه هفت قلم
  از جمله مواردی که زائرین به عنوان سوغات از بازارهای مشهد مقدس به شهرهای خود می برند نوعی از ادویه موسوم به «هفت قلم » می باشد که بیشتر در آبگوشت ، خورشت و دیگر غذاهای ایرانی استفاده می شود. این ادویه مخلوطی است از دارچین سماق ،گلپر، زنجفیل،فلفل سیاه، فلفل قرمز و زرچوبه است که مراکز عرضه آ نها به طرز زیبایی به رنگهای مختلف در کنار هم دیده می شود. از انواع دیگر آن می توان به ادویه پلویی و ادویه هجده رنگ اشاره نمود.


  خلعت آخرت
  این گونه سوغات بیشتر در اماکن مذهبی، عتبات عالیات و جایگا ههای خاص عرضه می شود. شهر مشهد نیز با وجود حرم مطهر حضرت رضا )ع( از این امر مستثنی نبوده و فروشگاه های سوغات این پوشش را با دو طرح مردانه و زنانه به زائرین ، مسافران و مجاوران ارایه می نمایند. برروی خلعت با آب زعفران دعای جوشن کبیر کامل، زیارت عاشورا ، دعای چهل مومن ، دعای نور، دعای دوازده امام )ع( و چهار نوشته شده است.


  زعفران و زرشک
  زعفران از ارزشمندترین محصولات کشاورزی ایران است که امروزه کشت آن عمدتا" در مناطق مرکزی و جنوبی خراسان متمرکز شده است . کشور ما از نظر میزان تولید زعفران در جهان مقام اول را دارا می باشد. این گیاه از خانواده زنبقی ها بوده و گل های آن به رنگ بنفش و کلاله ای به رنگ قرمز تند و قیفی شکل است. این کلاله سه شاخه رنگین دارای رایحه ای دل انگیز بوده و مصارف خوراکی ، دارویی و رنگی دارد.


  عطریات
  استفاده از رایحه در دین اسلام توصیه شده و از پیامبر اکرم)ص( در این باره روایات و احادیثی باقی مانده است. زائرین پیش از مشرف شدن به حرم مطهرحضرت رضا )ع( از این گونه عطریات استفاده م یکنند. فروشگا هها و مغاز ههایی که از این نوع فرآورده را عرضه می نمایند ، با چیدمان بسیار زیبای ویترین ها در رنگهای مختلف ، عطرهایی با رایح ه های گوناگون از گل سنجد، کبری،گل مریم، گل نرگس، بهار نارنج، زعفران، گل یخ و یاس سفید ارایه می نمایند. عطر حرم ، عطر گل محمدی و یاس از بهترین عطریات مذهبی به شمار می رود.


  صنایع دستی
  صنایع دستی مشهد شامل: قال یبافی، گلی مبافی، نمدبافی، پوستین دوزی، ظروف سنگی، سفا لگری، سبدبافی، حصیربافی می باشد

گزارش تصویری
آدرس سازمان : مشهد - بلوار شهید صادقی بین صادقی 23 و 25 - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی
تلفن تماس : 37263310 - 051 دورنگار : 37258553 - 051