بر روی موضوع مورد نظر کلیک کنید.

صنایع دستی  سرمایه گذاری و گردشگری  کتابخانه
 
صنایع دستی

آيا صنایع دستی می تواند منبع درآمد خوبی برای جوانان باشد؟
     صنایع دستی می تواند منبع درآمد خوبی باشد، به شرط اینکه جوانان صرفاً صنایع دستی را از جنبه تفننی و سرگرم کنندگی آن در نظر نگرفته و با توجه به علاقه و استعدادشان در یک رشته خاص، آن را انتخاب نموده و علاوه بر حفظ اصول کار و پیشینه طرح ها و نقش ها، به درخواست بازار به خصوص در سطح بین المللی اهمیت دهند، تا اینکه به تولید آثار ماندگار و پرفروش دست یابند.
 
چه اقداماتی در جهت آشنا کردن مردم با صنایع دستی استان صورت گرفته است؟
 –اجرای زنده صنایع دستی توسط صنعتگران شاخص استان، معرفی هنرمندان و صنعتگران در نمایشگاه های صنایع دستی و جشن ها و برنامه های فصلی مختلف
 –معرفی رشته ها و آموزش آن ها از طریق وب سایت اداره کل (زیرپرتال صنایع دستی)
 –تهیه هدایای صنایع دستی برای نهادها، شرکت ها و مؤسسات دولتی و خصوصی
 –چاپ و انتشار پوستر، تمبر و...
* انتخاب شهر مشهد به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها
 آموزش های دوره ای در رشته های گوناگون توسط متخصین و صنعتگران هر رشته 

 
رشته های شاخص صنایع دستی شهر مشهد چیست؟ 
     از مهم ترین رشته ها می توان به زیورآلات سنتی (مخراج کاری- قلمزنی انگشتر- حکاکی- مرصع کاری و...) حجاری سنگ- گلیم بافی- سراجی سنتی- گلدوزی دستی مشهد- کاشی معرق- کاشی هفت رنگ- کاشی سازی سنتی- منبت چوب- گره چینی- معرق چوب- فیروزه کوبی- سفال و سرامیک- طراحی سنتی- مشبک چوب- مشبک فلز- نازک کاری چوب- معرق چرم- معرق فیروزه- مقرنس کاری- گچ بری- نگارگری ایرانی- آینه کاری و... اشاره کرد.
 
 
گردشگری و سرمایه گذاری

تأسیسات گردشگری را تعریف کنید؟
     به تاسیساتی گفته می شود که در جهت خدمات رسانی به گردشگران داخلی و خارجی با خدماتی از جمله اقامتی، پذیرایی، تفریحی، ورزشی، فرهنگی و سایر … در مکان های مختلف اعم از شهرها، روستاها و محورهای گردشگری ساخته می شود که بسته به نوع تاسیسات از لحاظ متراژ زمین، حجم سرمایه گذاری و استانداردهای موجود متنوع و متفاوت می باشد و مجوز آن ها توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر می شود.
 
تأسیسات گردشگری شامل چیست؟
۱- هتل       ۲- هتل آپارتمان      ۳- متل      ۴- مهمان پذیر      5- خانه مسافر       6- اقامتگاه های بومگردی       7- کمپینگ       8- ویلاها       9- زائر سرا       10- مجموعه های گردشگری      11- سفره خانه سنتی       12- دهکده گردشگری       ۱3- مناطق نمونه گردشگری        ۱4- تفرجگاه       ۱5- دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی       ۱6- مناطق نمونه گردشگری
 
جهت اخذ مجوز جهت احداث تأسیسات گردشگری به کدام قسمت سازمان می بایست مراجعه نمود؟
معاونت سرمایه گذاری و طرح ها. دفتر طرح ها و تسهیلات
 
سرمایه گذار چه شرایطی را می بایست دارا باشد؟
۱-  توان مالی مناسب
۲-  عرصه و زمین مورد نیاز جهت اجرای طرح
۳-  طرح مناسب و توجیه پذیر
.
 
زمین بنده در خارج از محدوده و حریم شهری است، آیا بنده می توانم یک طرح گردشگری ایجاد نمایم؟
    بله؛ هر طرح یا داخل محدوده خدمات شهری است یا داخل  یا خارج حریم شهری که برای هر یک رویه های مشخصی ارائه شده است که می توان از بخش راهنمای صدور مجوز تأسیسات آن را دانلود و مطالعه کنید.
 
آیا بنده برای تأسیسات گردشگری خود می توانم تسهیلات اخذ نمایم؟
    در صورت طی کردن فرآیندهای سرمایه گذاری و اخذ مجوزهای لازم این اداره کل، ضمن بررسی میزان پیشرفت (30%) می تواند نسبت به معرفی سرمایه گذار به بانک اقدام کند. بانک ها در پذیرش عدم پذیرش مختار هستند.
 
 
کتابخانه
موضوع كتاب هاي موجود در كتابخانه ميراث فرهنكي چيست؟
معماري – باستان شناسي – گردشگري – صنايع دستي – هنر
 

استفاده از كتابخانه و آرشيو به چه نحوي است؟

     دانشجويان و كاركنان ادارات و سازمان هاي دولتي با ارائه معرفي نامه از دانشگاه و محل كار مربوطه و كارت شناسايي معتبر و مجاز به استفاده از منابع كتابخانه و مركز اسناد مي باشند.  ارائه تقاضاي كتبي و كارت ملي براي اشخاصي كه بطور آزاد علاقمند به استفاده از منابع اين كتابخانه مي باشند الزامي است. کتابخانه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در موزه بزرگ خراسان واقع در بوستان کوهسنگی می باشد.